Porovnať nehnuteľnosti

Porovnať

No properties found to compare.

Bude zdražovanie stavebných materiálov pokračovať?

Stavebníctvo patrí k odvetviam, ktoré pandémia zasiahla veľmi silno. Stavebná produkcia zažila počas krízy prudký pokles, z ktorého sa doteraz nespamätala.

Mnohé stavebné spoločnosti pristúpili k okresávaniu investícií alebo odložili plánovanú výstavbu na neskôr. Za obdobím spred pandémie (september 2019) naša stavebná produkcia v septembri tohto roka stále výrazne zaostávala – až o 23 percent. Medziročne bola septembrová stavebná produkcia nižšia o 4,7 percenta.

Aká je prognóza na nasledujúce obdobie? Bude ešte horšie alebo to najhoršie už máme za sebou? Zažili sme niečo podobné?

Keďže niektoré väčšie investičné projekty sa nateraz odložia „do šuflíka“, je pravdepodobné, že sa zníži dopyt po stavebných materiáloch. Ak sa tak stane, dodávatelia budú nútení zmeniť stratégiu predaja.

Možno predpokladať, že touto cestou sa môže vydať celý stredoeurópsky región. Faktom je aj to, že ubúda kvalifikovanej pracovnej sily, a preto môžeme predpokladať, že výstavba sa bude časom automatizovať a prefabrikovať. Stavebná produkcia by mohla začať znova stúpať v roku 2023.

Možno očakávať, že stavebná produkcia bude medziročne slabšia aj v dôsledku surovinovej krízy?

Surovinová kríza tu momentálne je a s veľkou pravdepodobnosťou nejaký čas ešte aj bude. Na stavebnú scénu ako náhrada prichádza alternatíva v podobe kompozitných materiálov, aby sa nedostatok klasických stavebných surovín dal nahradiť.

Je pravdepodobné, že množstvo stavebných materiálov cenovo stúplo aj špekulatívne, keďže predajcovia sa riadili situáciou na trhu a fabriky obmedzovali výrobu, aby zdvihli cenu nedostatkového materiálu.

Dnes stavebné spoločnosti pociťujú nedostatok materiálov, a to najmä okien, skla, dreva, minerálnej vlny, PVC potrubí, tehiel, strešnej krytiny. Momentálne je ťažké predikovať, ale istú mieru stabilizácie cien stavebných materiálov by sme mohli vidieť už v priebehu roku 2022.

Ako veľmi sa táto situácia dotkne cien samotných stavebných prác v nasledujúcom období? Na porovnanie, tieto práce boli v septembri medziročne drahšie o 8 %!

Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh, FinGO.sk: Inflácia ide ruka v ruke s cenami stavebných materiálov aj stavebných prác. Kontinuálne stúpanie cien môže zastaviť jedine zníženie dopytu. Ak sa zníži výstavba, bude treba menej pracovnej sily a cena prác sa môže zastabilizovať na dlhšie obdobie.

Problémom je stále ubúdajúci počet kvalifikovanej pracovnej sily, čo sa nahrádza pracovníkmi zo zahraničia, ale aj tam sú limity. „Vykúpením“ môžu byť nové technológie a postupy výstavby, ktorá už nebude vyžadovať taký veľký objem pracovnej sily.

Dokončia developerské firmy svoje zákazky (byty, domy) za cenu, ktorú deklarovali?

V najbližších dvoch až troch rokoch developerské firmy existujúce rozostavané projekty dokončia. Developeri si môžu uplatniť inflačnú doložku v prípade, že ju majú s klientom podpísanú v zmluve. V takom prípade sa môže klientom nové bývanie predražiť aj o niekoľko tisíc eur. Otázkou však bude, či sa začnú stavať nové pripravované projekty alebo sa odložia na neurčito.

Čo by ste odporučili tým, ktorí si už kúpili svoj vysnívaný pozemok na stavbu rodinného domu, ale odrádzajú ich privysoké ceny stavebných materiálov? Má zmysel vyčkávať na príhodnejší čas?

Pozemok na hodnote nestratí, jeho hodnota bude kontinuálne narastať. Ak klient potrebuje postaviť dom pre svoje potreby, tak to pokojne môže urobiť aj teraz. Je množstvo alternatívnych spôsobov, ako si dom postaviť za rozumnú sumu. Klienti sa musia viac porozhliadať aj po iných vhodných a cenovo dostupných alternatívach pri výstavbe.

Stúpajúce ceny stavebných materiálov, ale aj vysoké ceny pozemkov pre rodinné domy nútia stavebníkov hľadať možnosti, kde sa dá ušetriť. Jedným z riešení, ako ušetriť, je dať si vypracovať kvalitný projekt rodinného domu. Platí premisa, že dobrý projekt = dobrý dom. Ako dokáže takýto projekt na mieru ušetriť investorovi peniaze pri výstavbe?

Legislatíva EÚ sprísňuje energetickú náročnosť budov. To ovplyvňuje použité technológie a predražovanie stavieb. Dnes staviame v energetickom štandarde A0 a náklady na takýto štandard sú aj o 20 percent vyššie ako pred rokom.

Návratnosť na prevádzkových nákladoch domu je okolo 15 rokov a bude sa postupne znižovať. Klienti musia zvažovať dlhodobý horizont životnosti stavieb. Rodinné domy sa budú stavať skôr menšie, ale kvalita stavby sa bude zvyšovať.

You don't have permission to register